Italija – Bolonja, grad torenjeva i lukova
Grad je prestonica italijanske pokrajne Emilija-Romanja i danas ima oko 380 000 stanovnika. Mnogi ga zovu i grad lukova jer ima više od 38 km lukova u centru i 4 km lukova u kontinuitetu koji povezuju centar sa crkvom Madona Di San Luca koja se nalazi na brdu nedaleko od grada. Prvi poznati stanovnici koji su živeli na ovim prostorima su Etrutrci negde oko 1000 p.n.e (grad Velzna/Felsina) zatim Kelti (Bona) da bi ove prostore zauzeli rimljani (Bononia).
Tokom srednjeg veka Bolonja je bila 5 grad po veličini u Evropi. U gradu postoji najstariji univerzitet u Evropi koji je osnovan 1088 god. Srednjovekovno jezgro grada (najveće u Italiji) je izuzetno očuvano, poslednja velika rekonstrukcija završena je 1970 god. Grad se nalazi na raskrsnici važnih puteva na severu Italije i zbog toga je bio važan trgovački centar u srednjem veku.
Tornjevi Bolonje su jedan od prepoznatljivih simbola grada a izgrađivani su u glavnom tokom XII i XIII veka. Za vreme zlatnog doba grada postojalo je preko 150 torenjeva, da bi do danas ostalo sačuvano (delimično ili u potpunosti) ukupno 21 toranj. Uloga tornjeva uglavnom je bila odbrambena. Svaka trgovačka porodica za sebe je gradila toranj koji je bio i simbol statusa. Gradnja 60 metara tornja trajala je 3-10 godina.
Dva markantna tornja danas su simbol grada: toranj Asineli, 97 m visine (sagrađen u 10 veku, nakrivljen 2-3 metra, da bi u 15 veku bio preuređen u kulu stražaru) i toranj Garisenda, 47 m visine (nakrivljen je čak 3,2 m).
U gradu Bolonji možete provesti nekoliko dana a da ipak ne obiđete sve zanimljivosti grada koje se sreću na svakom koraku. Postoji mogućnost da se popnete na neki od torenjeva koji danas predstavljaju prave atrakcije i da uživate u predivnom pogledu na staro jezgro grada i okolinu grada.
Fotografije: april 2017