from 0 review
Daily Tour
Unlimited
Srpski
Polazak iz Beograda u 09.00 h (parking na Ušću, pored Brankovog mosta – preko puta skejt parkića) ka manastiru Krušedolu gde stižemo nakon kraće vožne od oko jednog sata. U okviru Nacionalnog parka „Fruška gora „danas živi 18 manastira Srpske pravoslavne crkve. Manastir Krušedol sagrađen je sredinom XVI veka u srpskom srednjovekovnom stilu. Krušedol je središte Sremske eparhije Srpske pravoslavne crkve i mesto gde počivaju mošti poslednjih srpskih srednjovekovnih vladara iz dinastije Branković. Unutrašnjost crkve je dva puta freskopisana. Prvi put tradicionalnim, pravoslavnim freskama kada je manastir završen, a drugi put sredinom XVIII veka nakon velike obnove u baroknom stilu.
Nakon obilaska manastira i kraće vožnje lokalnim, stižemo u malu, bajkovitu varošicu Sremske Karlovce. Grad danas ima svega 9000 stanovnika i predstavlja zasebnu opštinu. Moderna istorija grada koju su ispisali srpski trgovci započinje krajem XVII veka kada su se i doselili na ove prostore. Nakon velikih seoba, Sremski Karlovci zauzimaju posebno mesto u životu Srba koji su živeli na prostoru Habzburške morahije. Bogati trgovci obnavljaju brojne manastire, grade nove ali i osnivaju važne narodne institucije koje imaju za cilj očuvanje kulturnog identiteta naroda.
Fruška gora obiluje osunčanim plodnim padinama koje su većim delom prekrivene bogatim vinogradima odakle se dobijaju kvllitetne sorte grozdja. Pored tradicionalno kvalitetnih belih i crvenih vina specijalitet Fruškogorskog vinogorja predstavlja slatko aromatizovano vino – Bermet. U podrumima vinarije koji su građeni krajem XIX veka imaćemo priliku da probamo baš crni Bermet.
Sledeća destinacija u okviru našeg programa je Petrovaradinska tvrđava. Ova moćna fortifikacija rasprotire se na 112 ha a njena gradnja je trajala od 1692. do 1780. godine. Tvrđava je podeljena na gornji i donji grad, a podzemlje se sastoji iz 4 nivoa hodnika čija fascinantna dužina iznosi 6 km. Za vreme Napoleonovih ratova ovde su se nalazili delovi Bečke riznice, što govori o sigurnosti tvrđave.
Zgrada Arsenala, dugačka kasarna, samo su neki od originalno očuvanih objekata koji su i danas obojeni u žutu boju Austro-Ugarske moranrije. Na predivnom vidikovcu nalazi se i stari sat koji je simbol grada Novoga Sada. Naša pešačka tura započinje kod Dunavskog parka, nedaleko od Vojvođanskog muzeja. Dunavskom ulicom koja i danas pleni svojom gospodskom arhitekturom a građena je po ugledu na Beč, stižemo do Vladičanskog dvora. Arhitektonski ukrasi na zgradi dvora ukazuju na povratak istočnim pravosalvnim tradicijama.
Bifore na dvoru, rađene su po uzoru na Studeničke i prepleti na fasadi ulepšavaju ovo značajno zdanje. Nastavak šetnje vodi nas do Srpske pravoslavne crkve koja je posvećena Sv. Đorđu a svoju poslednju veliku obnovu u baroknom stilu doživela je 1851. god. Zmaj Jovinom ulicom stižemo do Trga slobode na čijem se centralnom delu nalazi spomenik Svetozaru Miletiću. Ovaj prelepi trg krase brojna zdanja i to: Gradska kuća, Hotel Vojvodina, katolička crkva posvećena Devici Mariji kao i tri raskošno dekorisane vile bogatih trgovaca.
Pošto obiđemo pravoslavnu i kaoličku crkvu naša naredna destinacija će biti Novosadska sinagoga, koja je druga po veličini u Evropi i nije stradala tokom Drugog svetskog rata. Nakon lagane šetnje Novim Sadom imaćete dovoljno slobodnog vremena za individualne aktivnosti ili ručak. U centru grada postoji veći broj restorana sa tradicionalnom, domaćom kuhinjom, vegetarijanskom kuhinjom. U toku popodnevnih časova krećemo nazad za Beograd. Kraj programa.