10:00 h
3 sata
15-25
Poznati svetski filmski režiser Emir Kusturica je svojim kultnim filmom UNDERGROUND osvojio Zlatnu palmu na filmskom festivalu u Kanu 1995. god. Glavna radnja filma se odigrava u Beogradskom podzemlju gde se glavni junaci priče kriju od neprijatelja u toku Drugog svetskog rata u okupiranom Beogradu.
Zasigurno da je Kusturica bio inspirisan pričama o podzemnom Beogradu i tajnama koje on krije, te su i scene za ovaj film snimane u samoj Beogradskoj tvrđavi i njenim lokalitetima. Priče o podzemnom Beogradu i njegovim tajnama su nešto o čemu se uvek pričalo među Beograđanima, a ova tura je prilika da čujete neke od tih priča, kao i da posetite i poznate deo Beogradskog podzemlja.
Burna istorija Beograda koji je kao glavni grad jedne države najviše puta bio napadan od strane različitih osvajača dovoljan je razlog da pođete na ovu turu i saznate više od interesantnim događajima i ljudima koji su uticali na razvoj naše prestonice.
600 rsd
500 rsd
Turu Podzemni Beograd započinjemo na ulazu u Kalemegdanski park ispred gradske Biblioteke. Nakon kraće šetnje stižemo ispred platoa spomenika Francuskoj koji je podignut u znak zahvalnosti srpskog naroda Francuskoj za pomoć koji mu je pružila u toku Prvog svetskog rata.
Na spomeniku stoji natpis: Volimo Francusku kao što je ona nas volela 1914-1918.Laganom šetnjom prolazimo pored Prirodnjačkog muzeja i prolazimo kroz Stambol kapiju ispred koje se nalaze eksponati Vojnog muzeja i naoružanja iz oba svetska rata, sve do prve lokacije koji ćemo posetiti, a to je Rimski bunar.
Iako nosi naziv Rimski, ovaj bunar datira mnogo kasnije (18 vek), a pridev rimski su mu dali beograđani iz želje da istaknu njegovu starost. Njegova mističnost, veličina i dubina uliva strahopoštovanje svakom posetiocu koji poseti ovo mesto. Dubina bunara iznosi 61 m, a širina 3,40 m. Oko bunara vode spiralne stepenice u dva reda koji silaze do samog dna. Nekada se smatralo da je bunar povezan tunelom sa rekom Savom, ali su istraživanja pokazala da to nije tačno.
Svakako da ovo mesto krije mnoge tajne i mnoštvo neispričanih priča, pa je ovo jedinstvena prilika da neke od njih i čujemo.Odmah prekoputa bunara do skoro nevidljiv ljudskim očima ukopan u zemlji nalazi se vojni bunker koji je nastao nedugo nakon Drugog svetskog rata 1948. u vreme spora između Jugoslavije i Sovjetskog saveza, odnosno Tita i Staljina. Taj spor je svakog momenta mogao da preraste u vojni sukob, te je u slučaju eventualnog napada od strane Sovjetskog saveza u cilju odbrane Beograda napravljen ovaj bunker.
U vreme gradnje bunkera Kalemegdan je bio zatvoren za civile te je stoga bio pogodan za izgradnju jednog ovakvog vojnog objekta. Bunker je bio vojna tajna sve do 2008.god. kada je otvoren za civile i posete. Bunker je građen tako da može da izdrži nuklearni napad. Barutni magacin je nastao u vreme austrougarske vladavine Beogradom u 18.vek, a izgrađen je za samo 2 god.
Ukopan u brdu koje gleda ka Dunavu ovo zdanje je služilo kao magacin za čuvanje baruta oko koga je kasnije izgrađen jak betonski bedem kako bi bio zaštićen od neprijateljskih napada. Danas je taj prostor delimično preuređen i služi kao galerija i muzej rimskih spomenika (Lapidarijum), sarkofaga i žrtvenika koji su godinama sakupljani na raznim nalazištima oko Beograda i šire i danas predstavljaju jednu važnu kolekciju koja svedoči o životu i vremenu kada su na ovim područijima vladali rimljani.
Našu turu završavamo u jednom od beogradskih laguma gde ćemo naše druženje i utiske razmeniti uz dobru čašu vina.
10:00 - početak obilaska
10:00-13:00 - pešačka tura Beogradske tvrđave i centra grada
13:00 - kraj obilaska
U slučaju otkavizanje ture primenjuju se opšti uslovi putovanja turističke agencije Big tours.
Postoji mogućnost da su neke od fotografija u ovoj turneji preuzete iz sledećih publikacija (knjiga):
– Vujović M., 2020. Rimska civilizacija na tlu Srbije. Beograd: HERAedu.
– Popović M., 2006. Beogradska tvrđava. Beograd: Javno preduzeće „Beogradska tvrđava”
– Trišić D., 2017. Kulturno blago Srbije u 1000 slika. Beograd: Vulkan izdavaštvo d.o.o.