08:00 h
8 sati
3-30
Burna istorijska dešavanja ostavila su dubok trag na Beogradskim zidinama ali i na široj teritoriji našeg grada. Velika beogradska tura je najbolji način da kompletno upoznate „Beli grad“. Vozilom obilazimo značajne delove grada, a u toku lagane pešačke ture doživljaj upotpunjuje veliki broj predivnih pogleda. Našu turu započinjemo na Kalemegdanskoj tvrđavi, potom obilazimo stari deo Zemuna koji se nalazi na drugoj strani reke Save, panoramski razgledamo Novi Beograd i stižemo do Kuće Cveća gde se nalazi Titov grob. Nakon kraće pauze za ručak (tradicionalna srpska kuhinja) obilazimo jedinu beogradsku planinu – Avalu. Avalski toranj je odlično mesto odakle se, sa 122 m visine, vidi čitav Beograd kao na dlanu. Nakon toga idemo ka najvećem pravoslavnom hramu na Balkanu koji je posvećen Sv. Savi a koji pleni svojom lepotom i monumentalnošću. Dalje se krećemo vozilom ulicom Kralja Milana pored Novog i Sarog dvora i našu turu završavamo na Trgu republike koji predstavlja mesto sastanka mladih sugrađana.
Pešačku turu započinjemo u nedelju 27.05.2023. sa Studentskog trga (ispred Kapetan Mišinog zdanja – Rektorat Univeziteta u Beogradu) u 12:00. Najpre ćemo, na Studentskom trgu, čuti priču o rimskim termama, zatim ćemo proći pored ostataka rimskih ulica ispred TC Rajićeve. Pešačku turu ćemo nastaviti dalje kroz Kalemegdan park gde ćemo videti paviljon „Cvijeta Zuzorić“, zdanje koje je nekad bilo sedište Muzeja savremene umetnosti. Prva kapija kroz koju ćemo proći je Leopoldova, nakon koje nas očekuju Barbakabni Zindan kapija koja je jedan od glavnih ulaza u grad. Na samom ulazu čućemo priču o crkvi Ružici čija kupola niče iz kalemegdanskih bedema 1867. godine, nakon povlačenja turske vojske.
Prolaskom kroz Despotovu kapiju ulazimo u gornji grad a sa naše desne strane nalazi se jedina u potpunosti obnovljena kula gde je danas smeštena opservatorija (Astronomsko društvo „Ruđer Bošković“). Dok lagano šetamo gornjim gradom, čućemo priču o Česmi Mehmed-paše Sokolovića i delu očuvanog rimskog bedema koji se nalazi u neposrednoj blizini. Nastavak pešačke ture ide pored Damad Ali-pašinog turbeta koje predstavlja grobno mesto velikog turskog vojskovođe. Pre nego što ugledamo ušće Save u Dunav proći ćemo pored jedinih, vidljivih ostataka srpskog srednjovekovnog ulaza u dvorski kompleks čiji je model postavljen na platou pored spomenika Pobednik.
Prisetićemo se zapravo koju pobedu simboliše nagi muškarac sa orlom i mačem u ruci ali i šaljive anegdote vezane za njega. Naša tura vodi dalje pored Rimskog bunara koji niti je rimski, niti je bunar (ćućemo i zašto) do Kralj kapije. Veliko stepenište koje je rekonstruisano 1928. godine. za vreme velikog slavlja ima svoju tužnu priču. Našu turu nastavljamo vozilom dalje prema Novom Beogradu i Zemunu. Od momenta kada budemo prešli preko Brankovog mosta napustićemo Balkan i preći u oblast Panonske nizije gde se pre 30 miliona godina nalazilo more. Proći ćemo pored Poslovnog centra „Ušće“, zgrade u kojoj se nekada nalazilo sedište Centralnog komiteta Saveza komunista, pored zgrade Saveznog izvršnog veća i stići u staru varošicu Zemun koja je danas deo Beograda.
Prošetaćemo zemusnkim kejom od Stare kapetanije i stižmo do Gardoš kule odakle se pruža predivan pogled na Zemun i Novi Beograd. Kula Gardoš ili Milenijumska kula sagrađena je 1896. god. na dan velike proslave 1000 god. od dolaska Mađara u Panonsku niziju. Ova kula označavala je južne granice Austro-ugarske monarhije i jedina je koja je preživela brojne ratove. Na ovom mestu nalazilo se rimsko utvđenje Taurunum koje je bilo u sastavu pograničnih utvrđnja na Dunavskom limesu. Dugačkim stepenicama spustićemo se u Gospodsku ulicu ostavljajući iza nas staru crkvu Sv. Nikole. Donji grad poznat je po svojoj arhitekturi.
Najpre nailazimo na glavni trg gde se nalazi Rimokatolička crkva i sedište biskupa a koji sa donje strane zatvara gradska pijaca. Dalje prolazimo pored zgrade Magistrata i Opštine, da bi smo našu pešačku turu završili na Masarikovom trgu. Turu nastavljamo dalje vozilom i imaćemo prilike da vidimo grandiozna zdanja kao što su zgrada Komande vazduhoplovstva, zgrada pošte i Zemunske gimnazije. Panoramski obilazimo Novi Beograd koji danas predstavlja najveću opštinu po broju stanovnika u zemlji. U njoj je sagrađen veliki broj gradskih blokova nakon Drugog svetskog rata.
Dok budemo prelazili most Gazelu imaćemo priliku da vidimo izgradnju novog dela grada koji je nazvan Beograd na vodi. Naša naredna destinacija je Muzej Jugoslavije i Kuća Cveća gde se nalaz grob prvog predsednika Komunističke Jugoslavije, Josipa Broza Tita. U ovom muzej ćemo imati priliku da čuiemo priču od liku i delu Tita kao da vidimo poklone, koje je on primio od brojnih, svetskih zvaničnika. Nakon obilaska muzeja izdvojeno je vreme za ručak uz predlog da probate neko od tradicionalnih jela srpske kuhinje.
Naša naredna destinacija je jedina beogradska „planina“, Avala koja je visoka 511 m. Ovo je pravo mesto za šetnju i uživanje i jedno od omiljenih izletišta Beograđana. 1965. god. a potom i 2010. god. na nižem vrhu Avale sagrađen je televizijski toranj. Njegova ukupna visina iznosi 205 m. a sa njegovog vrha se vidi čitav grad kao i vrh Avale na kome se nalazi veličanstveni Spomenik neznanom Junaku posvećen srpskim vojnicima koji su stradali tokom Prvog svetskog rata. Nakon prelepog pogleda, vraćamo se nazad u centar grada i dolazimo do najveće pravoslavne crkve na Balkanu, a pete po veličini u svetu. Hram Sv. Save posvećen je prvom srpskom arhipiskopu a njegova gradnja započela je davne 1936. god.
Unutrašnjost hrama odlikuju prelepi mozaci, koji se mogu svrtstati u red najvećih svetskih umetničkih dela i velelepna kripta. Hram predstavlja saborno mesto srpskog naroda, takođ ima veoma važno mesto u srcu svakog od nas. Turu nastavljamo panoramskim razgledanjem centra grada i imamo pritom priliku da vidimo značajna mesta i zdanja: Trg Slavija, Jugosovensko dramsko pozorište, „Beograđanka“, Stari i Novi Dvor, prelepa zgrada Narodne skupštine Republike Srbije, hotel Moskva kao i najpozantiji centar okupljanja, Trg republike. Na ovom trgu nalazi se Narodni Muzej, Narodno Pozorište ali i veličanstveni spomenik Knezu Mihailu po kome i najlepša beogradska ulica nosi ime. Kraj programa.