Krf je najzapdnije i drugo po veličini Grčko ostrvo u Jonskom moru. Ostrvo je dugačko 85 km, široko 18 km a površina ostrva iznosi 579 km2. Prema grčkoj mitologiji ostrvo je dobilo ime po imenu nimfe Korkire koju je sa ostrva oteo Posejdon a ona mu je kasnije rodila sina Fajaka. Druga pretpostavka vezana je za prevod imena Korkira na grčki i znači „greben pun vrhova“.
Na istočnoj obali nalazi se grad Krfa koji prestavlja ujedno kulturni i ekonomski centar ostrva. Grad je bogat građevinama iz različitih perioda a intenizvno je naseljen i urbanizovan u VIII veku pre. n.e. kada započinje antička istorija Krfa. Na ostrvu su živeli Grci zatim ga zauzimaju Rimljani a tokom srednjeg veka bio je deo moćne Vizantijske imperije.
Nakon pada Konstantinopolja Turci zauzimaju deo po deo južnog Balkana a ostrvo Krf pljačkaju u više navrata. Od XVI do XVIII veka Venecijanci (Mletačka Republika) zauzima veliki deo Jadrana i sever Jonskog mora kada osnivaju važnu pomorsku bazu u gradu Krfu.
Velika Venecijanska tvrđava nalazi se na važnom strateškom mestu i predstavlja poznatu turističku atrakciju koju poseti veliki broj posetilaca svake godine. Nakon velike Osmanske opsade grada 1537 god. Mletački guverner naredio je izgradnju moćnog utvrđenja. Novi bastioni sagrađeni su prema planovima inžinjera Savornjana i Martinenga.
Ovom prilikom iskopan je i veštački kanal kojim je utvrđenje dobilo viši nivo bezbednosti jer ga je voda okruživala sada sa svih strana a pokretni most spajao ga je sa kopnom. Tvrđavu su tokom novije istorije više puta dograđivali Francuzi i Englezi čije tragove možemo videti i danas. Pogled na zaliv i na stari grad sa gradskih kula Venecijanskog utvrđenja predstavlja pravi doživljaj. Za obilazak grad potrebno vam je pola dana kako bi zavirili u brojne prolaze i hodnike ali i da bi prošetali visokoim bedemima sa kojih se pruža veličanstven pogled.