Monako je druga najmanja država na svetu po površini. U Monaku danas živi oko 35 000 stanovnika, Monežani su manjina u sopstvenoj državi gde većinu čine Francuzi. U najbogatijoj državi na svetu postoji veliki broj impresivnih građevina među kojima posebno mesto zauzima Okeonografski institut, ili Okeonografski muzej kako ga često nazivaju.
Ovo veličanstveno zdanje završeno je nakon 11 godina izgradnje a svečano ga je otvorio 1910 god. Albert I od Monaka. Princ Albert bio je veliki ljubitelj mora i morskih životinja zbog čega je u podrumu muzeja sagradio tada najveći akvarijum, u kome su sakupljene brojne biljne i životinjske vrste.
Zgrada muzeja nalazi se na steni 85 m iznad mora i ukrašena je raskošnim neoklasičnim stilom sa detaljno predstavljenim morskim motivima. Za izgradnju su korišćene velike količine finog belog mermera (100 000 tona) poreklom iz Francuske i Italije. Na visokim delovima fasade upisana su imena dvadeset poznatih okeonografskih istraživačkih brodova koje je lično odabrao princ Albert.
Na poslednjem spratu muzeja danas se nalazi stalna postavka iz vremena kada je muzej otvoren. Stalna postavka sadrži kosti kitova i drugih morskih životinja kao i stare instrumente koji su korišćeni za ronjenje i istraživanje mora. Povremene tematske izložbe često su predstavljene na izuzetan način tako da veliki broj posetilaca dolazi upravo zbog ovih izložbi.
Na prizemlju se nalazi i velika konferencijska sala (najveća u Monako Vilu) koja se koristi i za važne državne skupove. Na krovu muzeja nalazi se dečje igralište kao i kafe bar sa čije se terase vidi gotovi čitav Monako. Predivan ugođaj na vrhu zgrade ponekad upotpuni i izuzetno vedro vreme kada se sa vrha muzeja vide vrhovi planina na ostrvu Korzika.