Nemačka – Neandertal mesto otkrica drugačijeg praistorijskog čoveka
Tokom avgusta 1856 god. u dolini rečice Neander pronađeni su ostaci „drugačijeg“ čoveka. Mesto Neandrertal nalazi se 15 km istočno od nemačkog grada Diseldorfa u pokrajni Severna Rajna-Vesfalija.
Na prostoru majdana krečnjaka pronađena je lobanja ali i ostatci ljudskih kostiju koje je prvi pregledao prirodnjak amater i lokalni učitelj Johan Karl Fuhlrott. Jedino šta je bilo sigurno u tom momentu je da su pronašli kosti koje su bile drugačije od kostiju koje su do tada pronalažene.
Pojavile su se prve zablude i dezinformacije od pretpostavki da su ostaci pripadali mongolskom vojniku u službi ruskog cara koji je stradao u Napoleonovim ratovima, pećinskom čoveku koji je patio od rahitisa itd. Naivne pretpostvke i maštovite ilustracije o izgledu Neandertalskog čoveka su ga više od jednoga veka predstavljale na različite pogrdne načine, tako da se i danas može čuti uvreda da neko izgleda ili se ponaša kao neandertalac.
Neandertalci (Homo sapiens neanderthalensis) su živeli na prostoru Evrope i Bliskog istoka u periodu od oko 130 000 – 30 000 godina pre. n. e. i jedno vreme deli su životni prostor sa savremenim čovekom (Homo Sapiens Sapiens). Muzej u Neandertalu sagrađen je 1996 god. i od otvaranja ima veliku posećenost godišnje i to preko 170 000 ljudi.
U muzeju u Neandertalu nalazi se stalna postavka koja na jedan izuzetan način opisuje Neandertalca kao i njegov način života i suživota sa savremenim čovekom. Muzej je prilogađen kako dečijem uzrastu tako i turistima koji imaju priliku da se na pravi način upoznaju sa tajanstvenim Nendertalskim čovekom.
Fotografije: januar 2013