Rumunija – Transilvanija, gard Brašov
U jugoistočnom delu Transilvanije podno Karpata nalazi se grad Brašov. Grad danas broji 253 000 stanovnika i sedmi je po veličini u Rumuniji. Brašov je više puta menjao svoje ime a prvi zabeležen naziv 1235 god. je Korona (Corona) što na latinskom zanači kruna. Iz latinskog naziva kasnije proizilazi nemački naziv grada Koronštat (Koronstadt).
Ovi prostori bili su naseljeni još tokom neolita. Deo Transilvanije od 106 do 271 god. bio je pod upravom rimljana koji su formirali provinciju Dakiju. Grad Brašov tokom srednjeg veka (XII) postaje važan rudarski centar gde su Mađarski kraljevi doseljavali nemačke rudare. Tevtonski vitezovi nedaleko od malenog mesta Brašov počinju da grade moderan grad, Koronštat.
Nemačko stanovništvo uglavnom se bavilo različitim zanatima i trgovinom. Tokom srednjeg veka Transilvanija je bila trgovačka veza između Osmanskog carstva i Zapadne Evrope. Nemački trgovci sagradili su Crnu crkvu (Schwarze Kirche) krajem XIV veka koja danas predstavlja najlepšu gotičku crkvu u zemlji. Krajem XVII veka grad je gotovo u potpunosti stradao od požara.
Pored Nemačkog stanovništva u gradu tokom srednjeg veka bilo dosta rumunskog i bugarskog stanovništva. Sredinom XIX veka grad je imao 21 000 stanovnika od čega su 40% činili Nemci i isto toliko Rumuni, 14% Mađari i ostali. Nakon završetka Prvog Svetskog rata Transilvanija je pripala Rumuniji.
Ovaj prelepi grad bio je zapostavljen, kao i čitava zemlja za vreme diktatutre da bi nakon ulaska Rumunije u Evropsku uniju (2007) počelo sređivanje grada. Na glavnom gradskom trgu nalazi se Gradska kuća koja je danas istoriski muzej a nedaleko i Crna crkva oko koje se danas nalazi staro gradsko jezgro. Najveći deo centra ja restauriran i sređen a brojni restorani sa odličnom ponudom domaćih jela mogu se naći na svakom koraku. Obilazak Brašova će vas sigurno prijatno iznenaditi svojom bogatom istorijom ali i prirodinim krajolikom kojim dominiraju visoki Karpati.
Fotografije: mart 2011