Srbija – praistorijski rudnik Prljuša – Mali Šturac (april 2021) Arheološki lokalitet Prljuša nalazi se na krovu Šumadije kako se često naziva planina Rudnik ispod vrha Mali Šturac (1113 m). Kada se skrene sa Ibarske magistrale pred ulazak u mesto Rudnik odvaja se put koji vodi ka Malom Šturcu.
Na ovome mestu za vreme bakarnog doba nalazio se rudnik bakra tajčnije malahita. Praistorijski ljudi su baš ovde uočili rudno telo koje izašlo na površinu i usled uticaja atmosferalija dobilo prelepu zelenu boju koja im je bila jedan od putokaza gde treba kopati.
Rudinik je star oko 5.5 milenijuma a korišćen je tokom bakarnog i bronzanog doba mada postoji i mogućnost da je ruda ovde eksploatisana i toko rimskog perioda. Prva istraživanja započeta su 80-tih godina i traju i dan danas.
Tokom brojnih arheoloških kamapanja oktvirvena su rudarska okna u kojima su pronađeni kameni batovi koje su koristili ovi praistorijski rudaru. U oknima su pronađene i keramičke posude koje su izuzetno važne jer pomažu u datovanju rudika. Lokalitet je uređen i na njemu možete videti više rudarski okana koja su istražena.
Iako su se mnogo toga promenilo do danas od vremena kada su ovde kopali praistorijski rudari jedna stvar je ostala gotovo ista a to je najlepši pogled sa Rudnika na valovitu Šumadiju. Do Rudnika se može doći veoma brzo iz pravaca Beograda iz Kragujevac i Čačka još i laške tako da lokalitet predstavlja izuzetnu atrakciju u okviru dobro osmišljenog jednodnevnog izleta.