Srbija – planinski masiv Kopaonik
Planinski masiv Kopaonik ili kako ga još zovu Srebrna planina nalazi se na jugu Srbije, visine 2017 m – Pančićev vrh. Planina je bogata raznim rudama koje se na ovim prostorima eksploatišu još od 2000. god., od dolaska rimljana na ove prostore.
Upravo zbog velikog broja rudnika gde je kopana ruda planina je dobila ime Kopaonik. Na planini su pronađene ruševine brojnih srednjovekovnih utvrđenja i crkava. Na 1800 m nalazi se arheološki lokalitet Nebeske stolice u okviru koga su istraženi delovi civilnog naselja kao i ranohrišćanska bazilika, III / IV vek. Unutar bazilike pronađeni su ostaci raskošnog mozaika.
Pronađeni su ostaci crkve Sv. Petra i Sv. Pavla u Krivoj reci. U selima Zaplatina, Kadijevac, Suvo Rudište, Bela reka pronađeni su ostaci okana i rudarske aktivnosti rudokopa Gvozdac. Nacionalni park Kopaonik predstavlja važan prirodni rezervat sa brojnim biljnim i životinjskim vrstama. U nacionalnom parku na visini od 1500 m nalazi se treći vodopad po visini u Srbiji, Jelovarnik sa visinom od 71 m.
U široj oblasti Kopaonika nalze se brojne banje sa termalnim izvorima. Najpoznatije banje su Vrnjačka banja, Mataruška banja, Sirjanaska banja, Jošanička banja, Lukovska banja i Kuršumlijska banja. Ski centar na Kopaoniku je najveći u Srbiji, sa odličnim stazama koje su pripremljene kako za prosečne skijaše tako i za profesionalce. Na planini postiji 62 km staza koje su uređene za alpsko i nordijsko skijanje. Sistemima za veštačko osenžavanje pokriveno je više od 90% staza. Skijaški liftovi na Kopaoniku mogu da prevezu do 34 000 skijaša na sat.
Zimovanje na ovoj planinskoj lepotici predstavlja uživanje u divljoj prirodi ali i mogućnost koršćenja brojnih atraktivnih sadržaja koji se mogu sresti samo u najmoderinijim skijalištima sveta.
Fotografije: jul 2009