08:00 h
9-10 sati
18-49
Netaktuna priroda planinskih delovi Zapadne Srbije sve više postaje željena turistička destinacija. Jedan od simbola ovog dela Srbije predstavlja Kućica na Drini koja se nalazi nedaleko od Bajine Bašte. Današna poslednja kućica sagrađena je 2011 god. i od tada prkosi visokom vodostaju ove moćne reke. Planina Tara ujedno je i Nacionalni park od 1981 god. i gotovo je u potpunosti prekrivena šumom.
Brojne pešačke staze ispresecane su brzim planinskim potocima odličan su izbor za sve ljubitelje prirode. Planinu Taru možete doziveti i na još jedan specifičan način a to je iz voza. Šarganska osmica predstavlja 15.5 km rekonstruisane pruge uskog koloseka kojom saobraća voz na relaciji Mokra Gora – Šargan Vitasi. Tokom ove voznje prolazimo kroz nestvarne predele, guste borove šume ali sa nekoliko stanica odakle se pruža predivan pogled.
Svega 5 minuta vožnje od Mokre Gore nalazi zi se čuveni Etno kompleks „Mećavnik – Drvengrad“. U ovom prelepom etno kompleksu možete naći Restoran, bioskop, crkvu, pijacu, biblioteku ali i brojne ulice kojima možete šetati i istraživati njihova posebna imena. Imena trgova i ulica tiču se uglavnom stranih ali i domaćih svetskih pesnika, reditelja, glumaca, sportista itd
2800 rsd
2300 rsd
Na jednodnevni izlet polazimo 19.10.2024 (Subota) sa parkinga (kod Muzeja Jugoslavije-Kuće cveća) u 08:00. Vozimo se autoputem u pravcu Valjeva odakle nastavljamo lokalnim putem koji prolazi kroz prelepe Valjevske planine sa kojih se pruža izvanredan pogled.
Na mestu koje se zove „Kapija Podrinja“, pravimo kratku pauzu za slikanje i vrlo brzo stižemo do moćne zelene reke Drine po kojoj i ova oblast nosi ime Podrinje.Nakon uživanja na Drini, nastavljamo naš put preko planine Tare gde nas očekuju predivni pogledi na beskrajne šume – prave oaze mira.
Posle sat vremena vožnje, stižemo do Mokre Gore koja danas predstavlja početnu stanicu sada već poznatog voza Ćire. Prugu uzanog koloseka (760 mm) završile su Austro-Ugarske vlasti od 1902-1906 godine. Ona je bila deo većeg železničkog sistema koji je povezivao Sarajevo, Višegrad i Užice. Od 2003 godine, deo pruge u dužini od 15.5 km je rekonstruisan tako da se Muzejsko-turističkom vozom može putovati od Mokre Gore do stanice Šargan Vitasi.
Tokom vožnje, putnici će imati priliku da uživaju u predivnom pogledu kao i u prelepom prirodnom okruženju. Voz prolazi kroz 22 tunela od kojih je najduži tunel posvećen kralju Aleksandru I Ujedinitelju čuja dužina iznosi 1666 m. S obzirom na veličinu planinskog masiva, jedino rešnje tadašnjih inžinjera bilo je da voz kraćnim putem pravi osmice, i malo po malo, savlada visinsku razliku od 300 m.
Tokom svog putovanja, voz se kreće prugom u obliku broja 8. zbog čega je i dobio ime Šarganska osmica. Nakon što završimo vožnju, uputićemo se do Etno kompleksa Mećavnik-Drvengrad. Ovo čarobno mesto se nalazi na nadrmorskoj visini od 680 m i okruženo je znatno višim planinama.
Drvengrad je prvobitno sagrađen za potrebe snimanja filma „Život je čudo“, da bi nakon toga bilo dograđeno i preuređeno u moderan etno-turistički kompleks. Dok šetate Drvengradom naićićete na crkvu posvećeno Svetome Savi, hotel Mećavnik, biblioteku, bioskop, bazen i restoran nacionalne kuhinje.
Sve ulice i trgovi u Mećavniku, nose imena naših pozantih pisaca, pesnika, reditelja i sportista. Drvengrad ima za svakoga po nešto, a vole ga pogotovu hedonisti! Odlični restorani nude specijalitete domaće srpske kuhinje od kojih su neki nadaleko poznati – ribić u kajmaku ili srpska mućkalica!
Nakon odmora za ručak i lagane šetnje kroz kompleks, krećemo za Beograd glavnim magistralnim putem. Rezervišite svoje mesto odmah i postanite deo ovog neponovljivog iskustva. Tara, Drvengrad i Šarganska Osmica vas čekaju!
08:00 - počinjemo našu turu
10:30-10:45 - vidikovac (kapija Podrinja)
11:15-11:45 - kuća na Drini
11:45-12:45 - dolazimo na železničku stanicu Mokra Gora
13:30-14:30 - Vožnja vozom u Šarganu
14:30-15:30 - Drvengrad (slobodno vreme za ručak)
18:00 - vraćamo se u Beograd
U slučaju otkavizanje ture primenjuju se opšti uslovi putovanja turističke agencije Big tours.
Postoji mogućnost da su neke od fotografija u ovoj turneji preuzete iz sledećih publikacija (knjiga):
– Vujović M., 2020. Rimska civilizacija na tlu Srbije. Beograd: HERAedu.
– Popović M., 2006. Beogradska tvrđava. Beograd: Javno preduzeće „Beogradska tvrđava”
– Trišić D., 2017. Kulturno blago Srbije u 1000 slika. Beograd: Vulkan izdavaštvo d.o.o.