Grčka – Sveta Gora, vrha planine Atos 2033 m
Sveta Gora je autonomna monaška država u okviru Grčke, koja se rasprostire na poluostrvu površine 335 km2. Poluostrvo je dužine 60 km a širina se kreće od 7 do 12 km. Prema legendi Sveta Gora je nastala jedne prilike kada je Bogorodica plovila sa apostolom Jovanom a kada ih je oluja naterala da pristanu na obalu poluostrva Atos, nedaleko od mesta gde se danas nalazi manastir Ivirion.
Kada je Bogorodica izašla na obalu bila je oduševljena lepotom planine i tom prilikom je zamolila sina Isusa Hrista da ovo poluostrvo pretvori u njen vrt. Na osnovu pisanih izvora danas znamo da je Sveta Gora kao monaška zajednica osnovana sredinom X veka. Prvi manastir koji je sagrađen na Svetoj Gori je Velika Lavra. Na Svetoj Gori danas postoji 20 „velikih“ manastira kao i brojni manji manastiri i isposnice sa više od 2300 monaha.
Službeni jezik u ovoj autonomnoj monaškoj državi je Grčki a postoje i manjinski jezici i to: srpski, ruski, bugarski, rumunski i gruzijski. Odlazak žena na Svetu Goru je zabranjen i tako je od nastanka ove monaške države. Postojalo je nekoliko izuzetaka, zna se da je carica Jelena žena cara Dušana boravila na Svetoj Gori, a kao osnovni razlog navodi se kuga koja je harala Evropom zbog koje se Dušan sa bližnjima sklonio na Atos.
Takođe tokom Grčkog građanskog rata (1946-1949) na Atos su se sklanjale izbeglice među kojima je bilo i žena. Pored brojnih isposnica i pustih krajeva na poluostrvu, za monahe i vrh Atosa predstavlja značajno mesto molitve. Na vrhu planine često je temperaturna razlika ponekad i 20 stepeni u odnosu na primorski deo a izuzetak nisu i česte magle, kiša i sneg.
Ovi nezgodni vremenski uslovi uz božiju pomoć i danonoćnu molitvu gotovo da ne predstavljaju nikakvu prepreku monasima i vernim ljudima koji žele da pešače od mora (luka Dafni) pa sve do vrha planine Atos (2033 m).
Fotografije: septembar 2015